Technology florbal Mladá Boleslav

GM Tomáš Pacák o letních událostech i boleslavských novinkách

 
 

7. srpna 2017, Redakce

Technology Florbal Mladá Boleslav nebrzdí své ambice ani v létě. Prázdniny začaly novým turnajem Bohemia Trophy, pár týdnů poté probíhal dětský kemp, mezi tím klub zapojuje do svého chodu nové tváře… Zkrátka plné nasazení. “Porcujeme léto na týdny a v každém z nich máme důležité předsezonní úkoly,” říká generální manažer Tomáš Pacák.

Skoro se může zdát, že je v Boleslavi přes léto větší frmol než v sezoně, vnímáte to?

V podstatě o každém létu říkáme, že je hektické. Jako organizace se tak strašně rychle vyvíjíme, že snad za poslední roky neexistuje žádné období, o kterém bych mohl tvrdit, že je pohodové a všechno funguje v zaběhnutém režimu. Léto v našem podání nejsou okurkové měsíce. Je to naopak jedno z nejexponovanějších období, protože jde o jediný čas v roce, kdy jsme schopní dělat koncepční změny. Musí se uzavřít předchozí sezona, nastartovat ta další, zapojujeme nové tváře, vytváříme veškeré podmínky a režim pro dobré fungování všech týmů, nastavujeme organizační změny, pořádáme tradiční i nové akce. Porcujeme léto na týdny a v každém z nich máme důležité předsezonní úkoly. S výsledky můžeme být průběžně spokojení a věřím, že radost z dobře odvedené práce nám vydrží.

Léto otevřel mezinárodní turnaj Bohemia Trophy. S jakou vizí vznikl?

Celá myšlenka vyplnula z víceleté spolupráce tří stran: IBK Dalen, ACEMA Sparta Praha a nás. Boleslavské týmy jezdí na elitní Umea Scandic Cup a Umea Floorball Festival, kam letos děti dokonce poletí speciálem. Všichni jsme na stejné vlně, snažíme se hledat výzvy a realisticky je naplňovat. Před rokem v létě jsme po jednání s Urbanem Karlssonem z IBK Dalen, Jardou Berkou a Vaškem Cuklou ze Sparty dospěli k tomu, že bychom v období ne tak tradičním pro elitní turnaj chtěli vytvořit akci s potenciálem budování tradice. Chtěli jsme mladoboleslavským fanouškům, kteří florbal milují a jsou pro nás největším motorem, i těm sparťanským, kteří se také naučili na florbal chodit ve velkém počtu, dát možnost vidět své týmy v konfrontaci s těmi úplně nejlepšími, které jsme do Česka schopni dostat.

Což se povedlo.

Pak už stačilo rok pracovat a turnaj proběhl. Měli jsme tu dva švédské superligové týmy s velkými hvězdami, švýcarský tým se svými oporami a celé to doplnil Salming tým z Pardubic, který z mého pohledu patří k jednomu z nejprogresivnějších účastníků nejvyšší soutěže v Česku podobně jako jsme my a Sparta. Je to klub, který dělá velké kroky kupředu a dobrý parťák pro potenciální budoucí ročníky.


Bohemia Trophy. Boleslav hostila klání o novou florbalovou trofej.

Jak turnaj hodnotily zahraniční týmy?

Je pro nás velkým potěšením, že kluby z ciziny akci kvitovaly, byly rády za svou účast a všechny mají zájem přijet i příští rok. Mohli jsme být poměrně sebevědomí, protože jsme v Boleslavi dvakrát úspěšně spolupořádali Pohár mistrů, což je na klubové úrovni ta nejprestižnější akce náročná ve všech směrech. Máme za sebou roky 2011 a 2015 a věděli jsme, že zvládneme i Bohemia Trophy. Podařilo se nám zajistit pro turnaj realistický rozpočet. Všechno klaplo, návštěvnost byla víc než solidní, sportovně měl turnaj vysokou úroveň, týmům jsme dali kvalitní produkt, obstáli jsme v propagaci i komunikaci a celkově jsme udělali velice pěknou událost. Dostalo se nám jen slov chvály, což je pro nás velice dobře i proto, že nás opět čeká výjezd na Umea Scandic Cup do Švédska, což obnáší určitou reciprocitu.

Bude Bohemia Trophy tradiční akcí v boleslavském kalendáři?

Přál bych si, aby to tak bylo. Ale florbal se tak rychle vyvíjí a všechno se pořád mění, takže je hrozně těžké říct, co bude za pár let. Přesto bylo od začátku naší snahou dělat turnaj, který má minimálně dvouletou ambici. Pak si to vyhodnotíme a řekneme, jak dál. Brzy nás čeká sezení s našimi partnery o tom, jak bude vypadat příští ročník, ale každopádně počítáme s tím, že proběhne. Vždy je to samozřejmě otázka rozpočtu, zájmu týmů i novinek, které vymyslíme. První ročník je často tak trochu zkušební a testovací, takže věřím, že se v roce 2018 zase posuneme dál.

Byl letošní přidanou hodnotou celkový boleslavský triumf?

Každý lokální pořadatel mezinárodní akce vám řekne, že vyznění akce jako celku hodně ovlivňuje to, jak se daří domácímu týmu. Vzhledem k tomu, že jsme projeli turnajem bez prohry, porazili jsme oba švédské superligové kluby, švýcarské Langnau i v semifinále Spartu, prospělo to návštěvnosti. Cítili jsme, že si Mladá Boleslav ten turnaj našla a to je pro nás pozitivní zpětná vazba.


Boleslavské vítězství. Domácí tým prošel turnajem bez prohry.

Na Bohemia Trophy se poprvé předvedly v boleslavských barvách letní posily Jan Řehoř a Milan Tomašík. Byly to složité transfery?

Nejsme klub a doufám, že ani nikdy nebudeme klub, který chce každý rok dramaticky překopávat svůj superligový kádr. My budujeme tým postupně a věděli jsme, že chceme přivést jednoho až dva kvalitní hráče. Povedlo se nám angažovat Honzu Řehoře, který je stále na začátku své sportovní kariéry, přestože už má leccos za sebou. Nejen na Bohemia Trophy ukázal, že jeho možnosti jsou opravdu velké, dostal se i do all-stars týmu. Věřím, že po své poslední složité sezoně se vrátí i do reprezentace. Na jeho přestupu jsme se rozumně domluvili s Tatranem Střešovice, Honza přicházel jako hráč bez smlouvy a my jsme na jeho transferu pracovali několik měsíců. Nebylo to nic impulzivního, byla to dobře promyšlená akce a věřím, že to bude podobný příběh, jaký se nám povedl s Kubou Gruberem nebo bratry Chroustovými. Věřím, že i Honza dobře přilne k boleslavskému klubu a fanoušci s ním zažijí spoustu radosti.

A Milan Tomašík?

Je to jeden z největších přestupů, na kterém jsme kdy pracovali, protože Milan přicházel ze švédského superligového klubu, kde byl navíc smluvně vázán. S transferem musel souhlasit Linköping, který se k němu postavil vstřícně. Milan de facto přichází bezplatně, startujeme tím jistou meziklubovou spolupráci. Nechci příliš prozrazovat, ale třeba se odrazí v příštím létě.

Pro Milana jsme vytvořili projekt, jenž je v našem amatérském sportu maximem možného. Milan se přemístil do Boleslavi se svou přítelkyní, oba mají od klubu zajištěný pracovně-studijní život. Zase jsme boleslavskému prostředí věnovali dva kvalitní mladé lidi, kteří už mají něco za sebou. Milan nemusí o svých florbalových dovednostech přesvědčovat nijak složitě, protože je jednou z největších hráčských osobností českého florbalu posledních let, ne-li celkově. Přichází po šesti sezonách ve Švédsku, byli jsme v kontaktu dva roky a čekali jsme na správný moment, kdy se domluvíme. I Milan během Bohemia Trophy ukázal svou extratřídu a stane se jedním z pilířů týmu, a to i po přirozené a plánované obměně kádru.


Významná posila. Milan Tomašík odehrál šest sezon ve Švédsku, teď se vrací do Česka.

Management v červnu rozšířil sportovní manažer Jan Pazdera. Jak to v klubu po jeho nástupu na plný úvazek vypadá?

Na poměry českého florbalu fungujeme už delší dobu velice kvalitně, ale personálně jsme opravdu velmi malý klub. Rozšíření není jen o tom, že je tu nový člověk, který může převzít část práce, ale když dotyčnou agendu předáváme, zároveň hledáme cesty, jak procesy vylepšit a zkvalitnit. V tom spočívá hektika našeho léta, protože jsme našli hodně nových oblastí, ve kterých chceme naplnit naši ambici fungovat lépe - pro naše členy, fanoušky i lidi, kteří v klubu pracují.

Sportovní manažer Pazdera se výrazně zapojil i do organizace letního kempu. Jak vnímáte sílu akce, která se konala už podvanácté?

Předně: Honza má svoje organizační úkoly, ale zároveň je to kouč našeho mužského A týmu a já ho považuju za jednoho z nejlepších mládežnických trenérů v Česku. Chtěl bych, aby jeho přítomnost v klubu byla cítit i z pohledu vzdělávání našich trenérů a jeho přímé účasti na akcích.

Ohlasy na letošní kemp jsou výborné, cítím, že jsme do dobré přípravy dali hodně úsilí. Přestože nám nevyšlo počasí tak fantasticky jako v dřívějších letech, kdy jsme ještě víc dokázali zpestřit program venkovními aktivitami, tak sportovní i organizační stránka patřila mezi nejlepší v historii. Kemp chceme dál posouvat, je jednou z hlavních událostí našeho léta. Je na místě poděkování všem trenérům a dalším lidem, kteří se na kempu podíleli, v čele se šéftrenérem Petrem Kološem a sportovním manažerem Honzou Pazderou. Bylo pro nás velkým potešením sledovat průběh, dětskou radost a pak i přijímat slova chvály ze strany rodičů.


Letní kemp. Už podvanácté v boleslavském programu. Letos s 133 účastníky.

Jak bude vypadat boleslavský srpen?

Tipsport Superliga letos začíná dříve, takže veškeré povinnosti se začátkem ročníku musíme stihnout stejně kvalitně, ale znatelně rychleji. Vedle toho nás čeká celá řada akcí: Czech Open, celoklubové mládežnické soustředění, G2 Cupy, pak i cesta do Švédska, reprezentační víkend v Boleslavi. Proto je srpen absolutně zběsilý, ale zvládneme to jako obvykle.

Co očekáváte od Czech Open?

Každoročně je to pro nás důležitá akce. Turnaj je svým formátem trochu netradiční, ale i tak jde o fantastickou šanci poměřit se znovu s mezinárodní špičkou. Czech Open bereme vážně - taky se nám v posledních letech dařilo naplňovat roli jednoho z nejlepších českých a potažmo i světových týmů. Rozhodně chceme opět uspět.

Novinkou je účast naší juniorky v kategorii Muži Pro. Pořadatelé zrušili juniorský turnaj, ale našemu týmu U19 umožní startovat v mužské kategorii s velice kvalitními soupeři. Tuším, že to pro kluky bude zřejmě velké sousto, ale budou to jistě cenné zkušenosti. Doufám, že si odvezou dobrý pocit a zvýšenou motivaci.

Jak významný přínos má účast na Umea Scandic Cupu?

Potřebujeme výzvy a možnosti mezinárodního srovnání. Výjezdy do Švédska jsou pro nás návštěvou florbalové laboratoře a univerzity. Akci bereme nejvážněji, jak umíme, dobře se připravíme a budeme chtít vytěžit z téhle možnosti maximum. Také letos bude turnaj výborně obsazen, startují dva švédské superligové týmy (IBK Dalen a Thorengruppen), finský mistr (SC Classic) i tým ze švýcarské nejvyšší soutěže (Zug United).

S ohledem na Umea Scandic Cup vstoupí Boleslav do Tipsport Superligy později, ale mimořádnou událostí. Co ji v úvodu čeká?

Náš první domácí zápas proti Bohemians ve čtvrtek 14. září bude patřit školákům. Věřím, že zase budeme mít plnou halu nadšených fanoušků. Loňský první ročník byl poměrně komplikovaný, protože se v hale rekonstruovalo hráčské i divácké zázemí a z pohledu termínu dokončení záleželo na každém dnu a hodině, ale výsledek byl i tak skvělý. Všem v hale šel mráz po zádech, atmosféra byla výborná. Cítil jsem, že akce není žádnou školní zašívárnou, ale děti byly opravdu nadšené, že vidí elitní sport a mohou podpořit tým ze svého města. Pro školáky jsme připravili hezké dopoledne, mladoboleslavské školy byly vstřícné a hned jsme věděli, že akci chceme zopakovat. Není to jen o naplnění tribuny, ale také o tom ukázat dětem sport, který si mohou oblíbit, třeba ho začnou hrát jako hobby, nebo i na výkonnostní úrovni či jednou dokonce vrcholově.


Zápas pro školáky. Žáci pěti škol před rokem vytvořili bouřlivou kulisu - fandilo 1019 diváků.

Facebook

mladá boleslavskodaško energoStředočeský krajVolf Staciv

Hlavní partner